Tüm Acil Durumlar İçin Tek Numara:112!

T.C. İç İşleri Bakanlığı’nın aldığı kararla, 10 Temmuz 2021 itibariyle tüm acil numaralar (İtfaiye: 110, Jandarma: 156, Polis: 155, Sağlık: 112, Orman: 177, Sahil Güvenlik: 158, AFAD: 122) tek numarada (112) birleştirildi. Artık ülkemizin her yerinden acil çağrı numaralarına tek bir numaradan ulaşacağız. Böylece, acil çağrı alındıktan sonra ihtiyaç duyulacak tüm ekiplerin en kısa sürede koordine olmaları sağlanabilecektir.

Çocuklar Hayat Kurtarabilirler!

112 Acil Çağrı Merkezi’ne gelen çağrıların %68’inin asılsız olduğunu ve bunların çoğunluğunu çocukların oluşturduğunu biliyor muydunuz? 
Çocuklara bu konuda duyarlılık kazandırarak, gereksiz aramaların birçoğu engellenebilir ve gerçekten ihtiyacı olanların ulaşması sağlanabilir.Çocuklara erken yaşlardan itibaren 112’nin hangi durumlarda ve nasıl aranacağı öğretilebilir. Geleneksel aile anlayışından, çekirdek aileye dönüşen toplumumuzda çocuklar ebeveynleri ya da kendilerine bakım verenlerle yalnız kalmakta ve bu bilgiler çocuklar için ihtiyaç haline dönüşmektedir. Bu yüzden her çocuğun ev adresini bilmesi ve ebeveynlerinin telefonundan 112’yi nasıl arayacağının gösterilmesi gerekmektedir. Tüm telefonlarda tuş kilidinin açılmasına gereksinim duyulmadan 112 aranabilir. Üstelik artık acil durumlarda birçok numarayı akılda tutmak yerine, çocukların tek bir numarayı (112) bilmeleri yeterlidir.

İngiltere’de 3 yaşındaki bir çocuk hamile annesini ambulans çağırarak kurtardı!

İngiltere’de hamile annesi merdivenlerden düşerek bayılan 3 yaşındaki bir kız, acil servis numarası olan

999’u arayarak annesi ve doğmamış kardeşinin hayatlarını kurtardı.Yayınlanan konuşma kaydında çocuğun sakin bir şekilde olanları anlattığı duyuluyor. Kasım ayında yaşanan olayın ardından acil yardım görevlileri Emma’ya cesaret madalyası verdi. Annesi de Emma’nın kardeşini sağlıklı bir şekilde dünyaya getirdi.

 

4 yaşındaki çocuk annesinin hayatını kurtardı!

İngiltere’de Roman isimli 4 yaşındaki bir çocuk, Siri yardımıyla acil servis 999’u aradı. Annesinin yerde hareketsiz bir şekilde yattığını ve nefes almadığını aktaran çocuk, ambulans ekiplerinin kısa sürede ulaşmasıyla annesinin hayatını kurtarmış oldu.

Bu olay, evdeki küçük çocuklara ev adresini öğretmenin veya acil bir durumda ambulansı nasıl arayacaklarını göstermenin önemini kanıtlıyor.

 

Akıllı telefonların kullanımıyla, konum özelliğinden dolayı, adresi bulmayı kolaylaştırsa da çocuklara ev adresini öğretmenin önemi büyüktür.

Mini İlk Yardım olarak eğitimlerimizin amacı, hayat kurtaracak nesiller yetiştirmek. Yurt dışında yaşanan bu gibi örneklerin ülkemizde de yaşanması dileğiyle…

112 ACİL ÇAĞRI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir